B O C I A N Y Strona Główna

B O C I A N Y
FORUM MIŁOŚNIKÓW PTAKÓW I PRZYRODY

WITAMY WSZYSTKICH SERDECZNIE
I ZAPRASZAMY DO MIŁEGO SPĘDZENIA CZASU Z NAMI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
"Księżniczka" nie żyje :(
Autor Wiadomość
Wędrowiec 
gwarek gaduła

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2007-01-06, 16:20   "Księżniczka" nie żyje :(

http://wiadomosci.gazeta....00,3833112.html

Niemiecka "Księżniczka" padła w Płd. Afryce
cheko, IAR2007-01-06, ostatnia aktualizacja 2007-01-06 15:21
Najbardziej znany niemiecki bocian padł w Południowej Afryce. 16-letnia samica, zwana "Księżniczką", została w swoim czasie uwieczniona na znaczku pocztowym, była też bohaterem dokumentu telewizyjnego.

Fot. Paweł Małecki / AG
16-letnia ''Księżniczka'', została w swoim czasie uwieczniona na znaczku pocztowym, była też bohaterem dokumentu telewizyjnego Dorodny bocian, pochodzący z Saksonii-Anhalt znalazł się w 1994 roku w grupie ptaków, którym przyczepiono specjalne nadajniki, emitujące sygnały odbierane przez satelitę. Dzięki temu niemieccy ornitolodzy mogli śledzić ich przeloty. Kiedy przed dwoma laty niemiecka poczta wydała serię znaczków ze zwierzętami, na jednym z nich znalazła się "Księżniczka". W ubiegłym roku niemiecka telewizja publiczna ZDF poświęciła bocianowi program dokumentalny.

Martwego ptaka znaleziono w Południowej Afryce, dokąd z innymi bocianami odleciał na zimę.

nevra 
na czytanie ze zrozumieniem najlepsze są tabletki

Wysłany: 2007-01-06, 16:29   

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

kochane małe futrzaczki

ogurcoff 
ara

Wysłany: 2007-01-06, 18:51   

Jest mi smutno bo miałem kontakt z Niemcem który co jakiś czas powiadamiał mnie o telewizyjnych wystąpieniach Prinzessy.
Pamiętasz Wędrowiec jak się ciebie dopytywałem na wiosnę czy masz kablówkę bo będzie Princessa Show chyba w ZDF zaraz poszukam tematu na naszym Forum

oto on
http://bociany.org.pl/viewtopic.php?t=298

Nadwornych germanistow prosimy o przetłumaczenie ciekawszych fragmentów.
można od razu tak
http://www.storchenhof-loburg.de/
i tu
http://www.storchenhof-loburg.de/Prinzableben.pdf

Wędrowiec 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-01-06, 19:31   

Pamiętam :( Po emisji tego filmu w ZDF moja niemiecka rodzina zaczęła interesować się bocianami.

Iwonami 
gwarek gaduła

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2007-01-06, 20:20   

Wiadomość pochodzi z 5 stycznia 2007 roku. Na przełomie roku farmer południowo afrykański znalazł w pobliżu Hoopstad ciało samicy bociana. Po odczytaniu danych znajdujących się na obrączce było już pewne, że jest to prominentna bocianica Prinzesschen z Loburga. Reagując na wiadomość o śmierci ptaka prezes towarzystwa miłośników bocianów w Loburgu Dr Christoph Kaatz powiedział:
Zarówno ja, a także wielu miłośników bocianów towarzyszących fascynującemu życiu Prinzesschen jesteśmy głęboko wstrząśnięci tą wiadomością.
Zgodnie z informacją pochodzącą od Dr Michaeal Katz, został wysłany e-mail do Afryki Południowej z prośbą o przekazanie bardziej sczczegółowych danych związanych ze śmiercią ptaka i w tej chwili oczekuje się na dalsze informacje w tej sprawie.

Dodam od siebie, że mam kłopoty z tłumaczeniem nazw organizacji niemieckich, trudno jest je wynaleźć w słowniku, więc jeśli robię błędy, proszę wybaczcie mi.
Niemieckiego nie używam od wielu już lat, więc mogą mi się zdarzyć jakieś potknięcia, ale mam nadzieję, że i to mi wybaczycie. Może znajdzie się jakiś lepszy tłumacz ode mnie, to wtedy będzie lepiej.

ogurcoff 
ara

Wysłany: 2007-01-06, 22:07   

Iwonami bardzo dzięki za tłumaczenie i nie bądź taka skromna, jest w nim wszystko co chcieliśmy wiedzieć.
Na dalszej części strony jest telewizyjny rozład jazdy z Prinzesschen ale mój kabel nie ma tych stacji.

ogurcoff 
ara

Wysłany: 2007-01-07, 08:45   

Dostałem mail od P. Hartmuth Wiedenroth (Linkownia bocianich kamer)

Yes, so many people are sad about the death of *Prinzesschen*. She did die on
Dec, 24 th, on Christmas Day. I know it all time long, but Loburg did give the
information to the international press yesterday. *Prinzesschen* did die in South Africa.
She was 16 or 17 years old. All the storkfans around the world have lost a very famous
storklady, our *Prinzesschen*.
Year 2007 did start with very terrible and sad news.

Wędrowiec 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-01-07, 16:23   

Iwonami, świetnie, że zamieściłaś tłumaczenie. Nie mamy na forum problemów z językiem angielskim, francuskim, a nwet fińskim, ale z niemieckim było gorzej. Teksty tłumaczyła Nevra, albo ja (z wielkim bólem i wątpliwościami :) )

floriasia 
gwarek gaduła

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2007-01-08, 22:49   

ona nie padła, ona umarła...... :cry: :cry: :cry: :cry:

Iwonami 
gwarek gaduła

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2007-01-09, 04:21   

Zawsze mnie krew zalewa :evil: gdy czytam, że zwierzę padło albo jeszcze lepiej zdechło.
W żadnym obcym języku nie ma takich słów, zawsze się mówi o wszystkim co żyje, że umarło - tylko w polskim tak jest. Nigdy nie używam takich wyrazów. Dla mnie każde życie umiera - i tyle.

Odpowiedz do tematu