B O C I A N Y Strona Główna

B O C I A N Y
FORUM MIŁOŚNIKÓW PTAKÓW I PRZYRODY

WITAMY WSZYSTKICH SERDECZNIE
I ZAPRASZAMY DO MIŁEGO SPĘDZENIA CZASU Z NAMI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Zeiskamer Mühle
Autor Wiadomość
Iwonami 
gwarek gaduła

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2008-03-09, 05:07   Zeiskamer Mühle

Zakładam nowy wątek, bo zdaje się, że będziemy mieli informacje na temat tego gniazda.

Informowałam w innym miejscu, że bociania samica przyleciała już do ubiegłorocznego gniazda na łące. W ubiegłym roku gniazdo to zostało przeniesione z dachu hotelu na sąsiadującą z tym miejscem łąkę, (ok. 150 metrów) ponieważ hotel przechodził poważny remont połączony z jego rozbudową. Ze smutkiem przypomnę jeszcze, że jej partner w ubiegłym roku w lipcu został znaleziony martwy w odległości około 200 metrów od gniazda. Musi więc poszukać sobie nowego samca, z którym będzie mogła stworzyć związek.

Poniżej wiadomość Martina Grund zamieszczona w Nest-Telegramm.

Na dobudowanej części hotelu w Zeiskamer zamontowano bocianie gniazdo. Zostało już „odebrane technicznie” przez pewnego bociana.

We czwartek wieczorem krążyły bez przerwy nad nim dwa bociany: prawdopodobnie dawna samica, i drugi bocian chyba z jakiegoś okolicznego gniazda, niestety Martin nie miał przy sobie przyrządu, którym mógłby odczytać numer obrączki, więc nie wiemy skąd ten bocian był.
Tymczasem prace budowlane przy frontowej części budynku są na ukończeniu, tak więc wychów nowych bocianów jest niezagrożony. Byłoby wspaniale gdyby gniazdo zostało ponownie zasiedlone przez bocianią parę, która dochowałaby się potomstwa. Niestety, nikt w tej chwili tego zagwarantować nie może…..
Dodam od siebie, że zastanawiałam się czy będzie znowu zainstalowana kamera, umożliwiająca obserwację nowego gniazda, dlatego powędrowałam na stronę internetową Zeiskam i odkryłam, że tam przez cały czas kamera działa, tylko pokazuje fasadę nowego budynku jeszcze obstawioną rusztowaniami. Jest więc nadzieja, że kamera zostanie przesunięta na prawo i...... zobaczymy gniazdo. Oby tylko zagościli w nim lokatorzy.

Hotel został rozbudowany, przybyły nowe pokoje i nowa restauracja, z ogromną przeszkloną ścianą z widokiem na osławione już bocianie łąki….

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-03-09, 11:00   

Iwonami - dzięki za informacje.Super sprawa.Gniazdo wydaje się solidne i bociankowi chyba również się podoba.Może coś z tego będzie?Może nowa posiadłość spodoba się jakiejś parze?Oby. :)

Dla przypomnienia Sezon 2007>>. ;)

Iwonami 
gwarek gaduła

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2008-04-03, 20:44   

W bardzo krótkim czasie samica z Zeiskamer wraz ze swoim nowym partnerem wybudowała gniazdo na kikucie uschniętej topoli. Na poniższych zdjęciach widać jak gniazdo wyglądało 2 tygodnie temu. Tutaj miniaturka jednego zdjęcia.

Jednak warto obejrzeć zdjęcia w powiększeniu:

http://bp3.blogger.com/_w...s1600-h/014.jpg

http://bp2.blogger.com/_w...s1600-h/013.jpg
Weibchen, Female to są kobiety, a Maenchen, Male to są mężczyźni :D:

a tak wygląda ono teraz:

Poniżej będzie w pełnej krasie, bo duże:

http://bp0.blogger.com/_w...s1600-h/015.jpg

zdjęcie wykonał Norbert Gladrow, pamiętacie go pewnie z ubiegłego roku, przysyłał nawet do mnie zdjęcia gniazda z Zeiskam po to, abym umieściła je na forum, co też i z przyjemnością uczyniłam.
Pień topoli, poza jego niewielkim obciosaniem – nie posiada żadnej dodatkowej konstrukcji, jedynie kilka pojedynczych gwoździ na środku. Praktycznie gniazdo zostało zbudowane od nowa. Na zdjęciu samica (ma obrączkę) stoi a on akurat ląduje.
Na końcu informacji Martin życzy bocianom owocnego sezonu lęgowego.

(Jakimi zdolnymi budowniczymi są te nasze ukochane bociany!)

Oczywiście wiadomość pochodzi z blogu Martina Grund http://pfalzstorch.blogspot.com/

floriasia 
gwarek gaduła

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2008-04-03, 21:12   

No tak, przecież nie zawsze ludzie bocianom budowali gniazda, do licha - ptaki często robią to same....

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-05-05, 13:54   

W galerii jest wczorajsze zdjęcie>> (Norberta Gladrow z Mannheim) gniazda z Zeiskamer Mühle.Jak zrozumiałam,Norbert widział bociana cały czas w ruchu i żadnych 10 min spokojnie nie leżał on.Myślę więc,że są tu młode. :052:

Odpowiedz do tematu