B O C I A N Y Strona Główna

B O C I A N Y
FORUM MIŁOŚNIKÓW PTAKÓW I PRZYRODY

WITAMY WSZYSTKICH SERDECZNIE
I ZAPRASZAMY DO MIŁEGO SPĘDZENIA CZASU Z NAMI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
INFORMACJE PRZECZYTANE, ZASŁYSZANE
Autor Wiadomość
Iwonami 
gwarek gaduła

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2007-11-02, 21:02   INFORMACJE PRZECZYTANE, ZASŁYSZANE

Postanowiłam założyć nowy wątek aby w nim wpisywać wszelkie zasłyszane i przeczytane ciekawostki na tematy związane z przyrodą - aby nie zakładać nowych wątków dla każdego tematu.

Krople do oczu ratują żaby.

Naukowcom z Nowej Zelandii od kilku lat sen z powiek spędzała tajemnicza choroba grzybicza, która dziesiątkowała tamtejszą populację żab. Ratunkiem okazały się... krople do oczu. W odkryciu pomógł odwieczny sprzymierzeniec badaczy, czyli przypadek. Te żaby, które dorwały się do pozostawionego w laboratorium medykamentu, całkowicie pozbyły się grzybicy.

* wiadomość pochodzi z dziennika "Polska"

Iwonami 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-11-05, 00:10   Wolin obserwuje gęsi

Ornitolodzy z Wolińskiego Parku Narodowego, jak co roku obserwują tysiące przylatujących tam dzikich gęsi. Ptaki odpoczywają na wyspie przed podróżą na zachód i południe Europy. W rejonie Wolina pozostają zwykle do momentu, gdy śniegi pokryją okoliczne pola. W stadach tem rezydujących dominuje gęś zbożowa i białoczelna. Coraz rzadziej niestety spotyka się gęgawę.
Swoją drogą nie wiedziałam że są takie gatunki gęsi. Muszę odwołać się do literatury.

źródło: Dz. Polska

Iwonami 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-11-13, 02:48   

Niedawno minęła 50 rocznica lotu Łajki w kosmos.
5 listopada ukazał się w Dzienniku „Polska” artykuł Adama Synowca, cytuję jego fragment dotyczący Łajki

Równo 50 lat temu Łajka była już martwa w Sputniku.

Kiedy dokładnie pół wieku temu świat fascynował się wieścią, że po raz pierwszy udało się wysłać w kosmos żywe stworzenie , kapsuła Sputnika 2 okrążała Ziemię z ciałem martwego psa w środku. Łajka zmarła prawdopodobnie zaraz po starcie rakiety. Zabiło ją gorąco, ból i stres. Przez dekady władze ZSRR utrzymywały, że suczka żyła na orbicie całe 10 dni.
Do czasu wysłania na orbitę Jurija Gagarina Sowieci wystrzelili na orbitę aż 57 psów. Łajka była pierwsza. Mija właśnie 50. rocznica lotu Sputnika.
Prawdę o losie Łajki zdradził dopiero w 2002 roku Dymitrij Maleszenkow z moskiewskiego Instytutu Biologii.
Suczkę wybrano ze względu na jej fotogeniczność. Była bezpańskim kundlem złapanym na ulicach Moskwy. Z powodu problemów technicznych pies przed startem spędził trzy dni w ciasnej kapsule.

http://pl.wikipedia.org/w...kosmonautyka%29

I kolejna ciekawostka z tego dziennika, dotycząca sokoła wędrownego.

Otóż sokoły wolą cudze gniazda. Bardzo często korzystają z gniazd opuszczonych przez inne ptaki: czaple, jastrzębie a czasem i kruki. W sytuacjach zagrożenia sokoły potrafią zaanektować wciąż używane przez inne ptactwo gniazda. Los zamieszkujących je piskląt jest wówczas przesądzony.

Zbychur 
mruczek

Wysłany: 2007-11-13, 17:56   Re: Wolin obserwuje gęsi

Iwonami napisał/a:
Ornitolodzy z Wolińskiego Parku Narodowego, jak co roku obserwują tysiące przylatujących tam dzikich gęsi. Ptaki odpoczywają na wyspie przed podróżą na zachód i południe Europy. W rejonie Wolina pozostają zwykle do momentu, gdy śniegi pokryją okoliczne pola. W stadach tem rezydujących dominuje gęś zbożowa i białoczelna. Coraz rzadziej niestety spotyka się gęgawę.
Swoją drogą nie wiedziałam że są takie gatunki gęsi. Muszę odwołać się do literatury.

Obrazek

źródło: Dz. Polska

Na załączonym zdjęciu jest bernikla kanadyjska (Branta canadensis) z młodymi. Jak nazwa wskazuje jest to gatunek północno-amerykański. W Europie sztucznie wprowadzono ją na wyspach brytyjskich i w Skandynawii więc niekiedy sporadycznie można ją spotkać i u nas. Nie należy jednak do gatunków masowo migrujących przez nasz kraj, w odróżnieniu od wymienionych w tekście gatunków i z pewnością ornitolodzy na Wolinie nie obserwują jej stad. Nie jest więc jasne po co umieszczono to zdjęcie? Niestety, korzystając z informacji pojawiających się z różnych "gazetach" trzeba być bardzo ostrożnym, łatwo o pomyłkę, a dziennikarze bywają niestety bardzo niefrasobliwi (i niedouczeni też). Tak więc Iwonami pomysł z tym wątkiem dobry, ale ryzykowny.

Iwonami 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-11-13, 23:41   

Mea Culpa. W informacji nie było zdjęcia. To ja wstawiłam zdjęcie nie to co trzeba, a zasięgnęłam je z innego źródła. Mam nadzieję że poniższe zdjęcia to zdjęcia gęsi gęgawy i zbożowej.
Cieszy mnie, że ktoś ten wątek czyta, bo miałam wątpliwości czy moje pisanie ma sens.

Iwonami 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-11-13, 23:58   

Wobec tego kolejna informacja, w związku z padającym śniegiem w Tatrach, na temat kozic.

Tylko pół tysiąca kozic w Tatrach

Tatrzańskie kozice zostały policzone. Jest ich w całych Tatrach 532. Niestety, większość po słowackiej stronie. Przez dwa dni pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz słowackiego parku narodowego TANAP z lornetkami w rękach pilnie śledzili wędrówki zwierząt. Wynik nie jest imponujący, bo doliczono się tylko 532 osobników w całych Tatrach. Co gorsza, tylko 108 z nich zaobserwowano po stronie polskiej, pozostałe po słowackiej. Nie oznacza to jednak wcale, że ich populacja maleje. – Od kilku już lat obserwujemy tendencję lekko wzrostową – uspokaja Filip Zięba, specjalista ds. fauny w TPN. A na tegoroczny gorszy wynik wpłynęły przede wszystkim niezbyt dobre warunki pogodowe u Słowaków. Była mgła, która utrudniała widoczność i dokładne szacowanie stad.

Źródło: HAK Dz. Polska

floriasia 
gwarek gaduła

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2007-11-14, 10:09   

Brawo Zbychur, niby go nie ma a czuwa :D:

Iwonami 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-11-14, 23:34   

Właśnie świadomość, że Zbychur czuwa i zawsze mnie poprawi powoduje, że z mniej bijącym sercem zamieszczać będę kolejne ciekawostki ze świata przyrody. :)

A teraz obiecany artykuł z 45 numeru Newsweeka na temat obserwacji ptaków.

Trzeba powiększyć kolejno miniaturki (lewą i prawą) i przeczytanie stanie się możliwe.

floriasia 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-11-15, 08:13   

zawsze wiedziałam że ptaki to jedne z najciekawszych stworzeń na tej ziemi :D:

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-11-15, 22:14   

Iwonami-czytam wszystkie ciekawostki,które dajesz na forum.Świetny jest ostatni artykuł,zwłaszcza informacje o srokoszu. :052:
Przekazałam je szerszemu gronu do poczytania.Myślę,że nie weźmiesz mi tego za złe. :/:

Zbychur 
mruczek

Wysłany: 2007-12-01, 17:32   

floriasia, Iwonami Dzięki za miłe słowa :) )

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-12-04, 20:36   Bobry w Trójmieście

W dzienniku "Polska" 29-listopada ukazał się artykuł.Warto przeczytać. ;)
Cytat:
To bardzo rzadka w skali kraju gratka przyrodnicza.W środku milionowej aglomeracji trójmiejskiej,niedaleko granicy Gdyni i Sopotu,pierwszy raz w historii w pobliżu ludzkich osad zamieszkały bobry[...]

Jak zwykle miniaturka do powiększeniu w celu łatwiejszego czytania po kliknięciu w nią. :)

Zbychur 
mruczek

Wysłany: 2007-12-12, 22:18   Re: Bobry w Trójmieście

dobrochna napisał/a:

Cytat:
pierwszy raz w historii w pobliżu ludzkich osad zamieszkały bobry[...]

Ale bajki...
Oj ci "dziennikarze", ręce (i nie tylko) opadają...

Owszem, ciekawa wiadomość o bobrach w Trójmieście. Ale obecnie bobry nie są wcale wielką rzadkością, spotyka się je również blisko ludzkich siedzib (i spotykano kiedyś), a nawet na terenie takich dużych aglomeracji jak Poznań. Na dowód zdjęcie sprzed kilku lat - Poznań, teren Uniwersytetu A. Mickiewicza - Morasko

Iwonami 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-12-18, 17:24   

z ostatniego numeru Newsweeka

Iwonami 
gwarek gaduła

Wysłany: 2007-12-20, 15:15   

Dzisiaj będzie o psach.
Najpierw coś z uśmiechem czyli o luksusowym hotelu dla psów
No a dalej użyteczna informacja, ja o niej wiem od dawna, ale może ktoś jeszcze nie?

floriasia 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-01-17, 12:21   

http://miasta.gazeta.pl/k...63,4831088.html

a oto bohater....
:) )

http://www.atlas-roslin.p...plexifolius.htm

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-01-17, 15:00   Nowoczesne schronisko

Koty w nowoczesnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Lublinie, 15 stycznia 2008, gdzie został uruchomiony dział kociarni dla około 300 bezpańskich kotów. :)

Fotki>>

Iwonami 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-01-26, 15:14   

Prośba do Nev. Wydaje mi się, że jak zwykle pomyliłam wątki i ten założony przeze mnie powienien być przeniesiony do wątku Pogaduchy - i dalej Informacje z kraju i ze świata, bo to co ja tu wpisuję dotyczy wszystkich zwierząt. Nev - możesz przy okazji to zrobić??? oczywiście jeżeli też tak uważasz.

Wędrowiec 
gwarek gaduła

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2008-01-26, 18:37   

Pierwsze oznaki wiosny :)

Wysokie - jak na styczeń - temperatury powietrza wpływają na anomalia w przyrodzie.
Pękają pąki na drzewach. Ptaki poczuły wiosnę. Usłyszeć można śpiewy bogatek i dzwońców. W Przemyślu bociany zaczęły budować gniazda. 60 bocianów zostało tam na zimę w ogrodzie lekarza weterynarii, Andrzeja Fedaczyńskiego. Kilkanaście doleciało do nich nie wiadomo skąd i co jakiś czas dołączają nowe ptaki.

Ornitolog, Przemysław Kunysz, twierdzi, że jeśli temperatura powietrza utrzyma się w najbliższym czasie na obecnym poziomie, to ptaki mogą wkrótce zacząć składać jaja.

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-02-03, 01:37   Nie ma zimy, ptaki wariują

Zwierzęta powariowały. Nietoperze nie śpią, bociany nie chcą lecieć do ciepłych krajów. Wszystko przez ciepłą zimę. (31.01.2008r.)

- Przez dziwaczne temperatury zwierzętom wszystko się poplątało - mówi dziennikowi "Polska" Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia w Mikołowie. - To ewenement. Spotkałem się z tym po raz pierwszy w ciągu 15-letniej działalności: w grudniu i styczniu przywieziono do nas 10 nietoperzy. Jeden wleciał do mieszkania, innego znaleziono na klatce schodowej. Niestety, dwa z nich padły z wycieńczenia - opowiada leśnik.

Podobnie nietypowo zachowują się bociany.- Zazwyczaj te, które nie odlecą do Afryki, trafiają do nas jesienią. Tej zimy po raz pierwszy także w grudniu miałem o nich kilka sygnałów od zaniepokojonych mieszkańców okolic Brennej, Skoczowa i Jastrzębia Zdroju. W listopadzie czarny bocian ponoć nawet wylądował na rynku w Cieszynie - mówi Wąsiński.

Zapowiada się, że w tym roku prawdziwej zimy nie będzie.- Zmiany klimatu są odczuwalne już od dłuższego czasu. Brak prawdziwych jesiennych przymrozków robi swoje. Ptaki zaczynają coraz mniej migrować, pojawiają się w Polsce rzadko tu kiedyś spotykane gatunki, jak czapla biała, warzęcha, pelikan - dodaje Wąsiński.

W dzienniku (wyd.gazetowe) "Polska" jest więcej nt. m.in. o bocianie "Bodygard vel Bodzio" który zadomowił się w Leśnym Pogotowiu Jacka Wąsikowskiego.
To "prawdziwy strażnik,który obcych dziobie po łydkach".
Może to właśnie on? ;)

Odpowiedz do tematu