B O C I A N Y Strona Główna

B O C I A N Y
FORUM MIŁOŚNIKÓW PTAKÓW I PRZYRODY

WITAMY WSZYSTKICH SERDECZNIE
I ZAPRASZAMY DO MIŁEGO SPĘDZENIA CZASU Z NAMI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Görlitz - Tierpark
Autor Wiadomość
dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-06-02, 23:14   

Adopcja udała się-maluch został zaakceptowany przez rodzinę. ;)
Zobaczcie,jakie te maluchy słodkie.

.

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-06-03, 10:03   

Pod ochronnym parasolem rodzica. :052:

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-06-05, 08:48   3.bocianki

A to niespodzianka mnie spotkała.To nie cud,że 3.bocianek w gnieździe jest.Pochodzi on z Nähe k/Kamenz (pl.Kamieniec-Łużyce).W swoim gnieździe był najmniejszy z 4-pisklaków i został wyrzucony z gniazda.
Do Tierparku trafił wczoraj 4-czerwca. :052:

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-06-12, 11:16   2-pisklaki

Zajrzałam wczoraj na stronkę,a tu wpis z 11-czerwca,że w gnieździe są dwa pisklaki.
Przetłumaczyłam sobie ten wpis mniej więcej tak:
Wczoraj rano na obrazie zobaczono,że w gnieździe znajdują sie 2-pisklaki.Pani Riedel i opiekun zoo zajrzeli do gniazda i odkryli młodego bocianka w rynnie willi.Z osłabionymi oznakami życia,wyziębionym i załamaną linią brzegową skrzydeł (Flügelfraktur) został umieszczony on w lokalu lęgowym pod lampą dającą ciepło.Niemcy mają nadzieję,że lekarz jeszcze mu pomoże.
Ranny bocianek>> u weterynarza pod lampą z czerwonym światłem (solux?) i ze stabilizatorem fraktury skrzydła.

Pozostało dwójka ma się dobrze.

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-06-21, 22:26   

Pokazały się ciekawe informacje w goerlitzkim codzienniku i to,co zrozumiałam przekazuję. :)
We wpisie Tagebuch z 12-czerwca podano informację,że ranny bocianek w czwartek w nocy zmarł.

Natomiast piątek 13-czerwca był czarnym piątkiem dla dwóch maluchów z gniazda w Ostritz.
Dzięki kamerze zamontowanej dwa dni wcześniej na budynku mieszkalnym sióstr zakonnych (zakon kobiecy cystersów - Kloster St. Marientha) można było poprosić o pomoc dla nich.

Zajęli się tym dyrektor Tier-Parku Dr. Gebauer i Frau Riedel z Goerlitz.
Oba maluchy miały na nogach zaciśnięte jakby przepaski ze słomy.
Bez kamery mógłby i ten trzeci zaplątać się w sznurek.Młode miały więc szczęście,że ratunek przyszedł na czas.

Fot. z Tagebuch.
Więcej informacji nt. "klasztornego" gniazda na stronie klasztoru Kloster St. Marienthal>> w j.niemieckim.Polecam zdjęcia.

17-czerwca
Bociani szpital powoli zapełnia się.Od 6-czerwca były tu 3-bocianki z pobliskich okolic.Jeden bocianek z Kodersdorf dołączył (z trójki większego rodzeństwa),jak rodzice wyrzucili go z gniazda.
Teraz trzeba poszukać gniazd dla podopiecznych.

20-czerwca
Kolejny ranny bocianek z Schönborn k/Radeberg przyjęty do szpitala.
Maluchom podano porcję ryb. :)

A co porabiają 2-młode w gnieździe?Leżakują pod czujnym okiem rodzica. :)

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-06-22, 11:56   

Ciekawe-zaczęłam pisać w/w post wczoraj,a godzina jest dzisiejsza późnowieczorna.Co to narobił ten rok przestępny.Na szczęście bocianiej rodzince nie przeszkadza ten fakt. :/:

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-07-03, 12:18   

O bociankach będących pod ludzką opieką nie ma żadnej nowej informacji.Za to 2-młode z gniazda rosną i mają się dobrze,jak widać. ;)

Alarm?Ostrzeżenie?Hm...

Edit: To chyba nie alarm-raczej osłona przed słońcem. :052:

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-07-05, 11:31   Czworaczki

Jak podają w codzienniku z 4-lipca,dwa małe i słabe bocianki (z Kodersdorf i z Großhartau),którymi się w parku opiekują od połowy maja ,korzystając z okoliczności wizyty weterynarza, zostały zaobrączkowane.
Bocianek z Kodersdorf otrzymał obrączkę nr DEH 7199, a drugi z Großhartau nr DEH H 198.
Trzymajmy kciuki aby było wszystko dobrze.

A co w "naszym" gnieździe?O rany-czworaczki? :lol:
Pewnie te dwa dołączyły do "naszej" dwójki. ;)

Edit: Poprawiłam stan liczebny młodych.

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-07-07, 14:01   

Faktycznie-2 młode są zaobrączkowane.Trudno jest już momentami odróżnić młode od dorosłych bocianów. :/:

Edit: Nareszcie oprócz czworaczków widzę wyraźnie rodzica.Wyglądało na to,że przed chwilą był obiad. ;)

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-07-12, 17:42   

No,no...2-młode starają się - nie powiem. ;)

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-07-14, 10:56   

Ładne skrzydła-nie powiem. ;) Dwa młode chodzą wokół gniazda i na zmianę podskakują i to dosyć wysoko.Pewnie lada moment i tu nastąpi 1.lot. :>:

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-07-18, 10:35   

We wpisie z 14-lipca w dzienniku na stronie podana jest informacją,że dwa młode bocianki zostały zaakceptowane przez rodziców i wszystko jest o.k.
Okazuje się,że jeden z młodych poleciał w swój pierwszy zwiadowczy lot już 13-lipca. :052:

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-07-20, 12:14   

Latającego bocianka ominęło II-śniadanie lub obiad. ;)
Mam nadzieję,że sam daje sobie radę w znalezieniu pożywienia.

Edit 14:24
W gnieździe ciągle trójka młodych,a gdzie "ten czwarty"?Hm...

14:30
Kolejny młody szykuje się do lotu. :)

16:35
Rodzeństwo w komplecie.Uff... :)

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-07-20, 15:59   

Kolejny młody szykuje się do 1.lotu.Wziął kępkę trawy dla otuchy w dziób i...na razie wysokie podskoki. ;)

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-07-30, 11:15   

21-lipca latały 2-młode,a już teraz wszystkie bocianki latają.Często można je zastać jeszcze w gnieździe,jak i widuje się je latające nad terenem parku. ;)
Tagebuch 2008

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-08-04, 10:45   Harmonia

Co za zgodne i przykładne rodzeństwo.Miło popatrzeć,bo z reguły większość gniazd o tej porze zastaję puste. ;)

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-08-08, 10:37   

Cztery młode z gniazda na willi latają nawet w silnym wietrze.W gnieździe pojawiają się dorosłe bociany,jak widać na poniższych ujęciach. :)
(We wpisie w dzienniku z 5-sierpnia są również smutne informacje.Nie wszystkim młodym bociankom które trafiły tu poszkodowane udało się wyjść z opresji).

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-08-16, 10:16   

12-sierpnia popołudnie było tragiczne.Jeden z zaobrączkowanych młodych bocianów,w jednym ze swoich lotów,zderzył się ze ścianą domu o czym poinformował jeden z mieszkańców.Weterynarz z zoo nie był już w stanie mu pomóc.

14-sierpnia Wczoraj był wielki dzień dla 6-bocianów. (przetłumaczę wpis później).

Tierpark-Görlitz

Przed chwilą zastałam młodego bociana w gnieździe. :)

Iwonami 
gwarek gaduła

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2008-08-16, 13:37   

Fatalnie, budynki są usytuowane niezbyt sprzyjająco dla bocianów, bo w ubiegłym roku było to samo, widać, że budynek jest zbyt blisko, powinni coś z tym zrobić, bo o ile pamięć mnie nie myli to i dwa lata temu też się dwa bociany w ten sam sposób zabiły :(

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-08-17, 10:08   Storchentagebuch 2008-14-sierpnia

Znalazłam polską wersję>> Tierparku,ale bocianiego dziennika nie ma.Za to jest info,że 9 kwietnia (tego roku?), w telewizji MDR, Naturschutz-Tierpark Goerlitz został wybrany jako najpiękniejszy Ogród Zoologiczny Niemiec środkowych!

A teraz to,co zrozumiałam z wpisu z 14-sierpnia.Tym razem poszło mi to z oporami,więc mogą być niedociągnięcia z mojej strony.

Szóstka bocianów zostanie wypuszczona na wolność w biosferze rezerwatu Warthy (Königswartha-Saksonia).
Dwa z nich na pewno odlecą,trzy-intensywnie przygotowują się do latania.Jeden z młodych ptaków musi wrócić do parku-nie ma szans na latanie i będzie pasł się (?) tylko na łąkach parku.
Na powyższej fot.2 między panami jest opiekunka zwierząt Manuela Kleemann.

Od wtorku (12-sierpnia) szpital dla bocianów ma trzech nowych pacjentów,w tym jednego dorosłego.Dwa młode różne ptaki są zabrane z Eutrich (okolice Warthy) z nieudanych pierwszych lotów,kiedy leciały naprzeciw auta i poturbowały się.Zostaną wypuszczone na wolność wiosną..

Edit: Gniazdo zastałam puste pisząc post,a teraz patrzę i (stary to,czy młody?)... i to jeden z zaobrączkowanych młodych (rodzice nie mieli obrączek). ;)

Odpowiedz do tematu