B O C I A N Y Strona Główna

B O C I A N Y
FORUM MIŁOŚNIKÓW PTAKÓW I PRZYRODY

WITAMY WSZYSTKICH SERDECZNIE
I ZAPRASZAMY DO MIŁEGO SPĘDZENIA CZASU Z NAMI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Menu wigilijne i świąteczne
Autor Wiadomość
nevra 
na czytanie ze zrozumieniem najlepsze są tabletki

Pomogła: 3 razy
  Wysłany: 2006-12-23, 08:53   Menu wigilijne i świąteczne

Mieszkamy w różnych miejscach, różne też są nasze zwyczaje wigilijne. Co jemy w czasie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia?

Moja mama jest lwowianką, tata urodził się w Grodnie, a dzieciństwo spędził w Białymstoku. U nas w domu dominuje więc kuchnia wschodnia.

Na stole, oprócz opłatka na koniecznie białym talerzyku, musi być chrzan z gęstą śmietanką i ćwikła oraz bułka do ryby.

Na stole pojawiają się kolejno:
kiszony barszcz z uszkami, pierogi z kiszonej kapusty, pierogi ze słodkiej kapusty, karp smażony, karp po królewsku zapiekany w śmietanie, karp w galarecie i karp w sosie żydowskim.

Potem pora na słodkie:
kompot z tradycyjnego suszu, kutia, sernik, piernik, cwibak i drożdżówki: makowiec, orzechowiec i powidlak.

W Święta oprócz karpia na śniadanie pojawiają się też wędliny, ale cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem. :)

Nie ma u nas zwyczaju świątecznego obiadowania. Zawsze jest jednak dla chętnych barszczyk i jakieś pieczone mięso - nadziewany schab lub faszerowany indyk, na gorąco lub na zimno.

U moich teściów, kuchnia z pogranicza Wielkopolski i Kongresówki, na Wigilię zamiast pierogów jest kapusta z grzybami i zwykły barszcz (chyba, że przywiozę kiszony w butelce). Jest też karp, ale tylko w "płytkiej" galarecie, są za to pyszne śledzie "pod pierzynką" z buraczków i śmietanki.
Ze słodkich pyszności są makiełki (ale te akurat, to nie mój smak z dzieciństwa :( ), kompot z suszu bardziej na słodko i z dodatkiem suszonych moreli, piernik, makowiec i tort, co mnie za pierwszym razem bardzo zdziwiło. ( U nas torty robi się tylko na urodziny, imieniny i jakieś rocznice.)

No i są Wielkie Obiady Świąteczne. :)

kochane małe futrzaczki

Ela237 
gwarek gaduła

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2006-12-23, 19:45   

U mnie dominuje kuchnia z Kongresówki.
Barszcz z uszkami, karp smażony z kapustą z grzybami, karp w galarecie, śledzie w kilku smakach /w tym roku w oleju, w zalewie olejowo-cytrynowo-pieprzowej i pod pierzynką/, pierogi z kiszonej kapusty z grzybami i oczywiście chrzan. Z mężowskiej Wielkopolski przyjęły się kapelusze grzybowe w cieście lub w tylko w mące, smażone w głębokim oleju. Do tego kompot z suszu, pierniki, keksy i makowce.
U moich dziadków była jeszcze zupa grzybowa z kluseczkami, racuchy drożdżowe i
łamańce z makiem.
Natomiast ja, jako małe dziecko nie lubiłam i nie jadałam prawie żadnej wiligilijnej potrawy. Dziadek, za dolary kupowane u cinkciarzy, nabywał dla mnie puszkę sardynek. I to było moje pożywienie wigilijne. Na deser dostawałam figi, makowiec i łamańce.
Na szczęście te fanaberie mi przeszły, ale do dziś są wspominane z lekką zgrozą.

Wędrowiec 
gwarek gaduła

Wysłany: 2006-12-23, 21:18   

Moja rodzina, liczna, ale rozproszona. Mieszanka narodowości, wyznań, języków. Nawet najbliżsi – dziadkowie to ewangelicy, prawosławni, katolicy. Inni też :) Zwyczaje kulinarne (i nie tylko) pomieszane. Najsilniejsze więzi mam z Litwą.
Na stole wigilijnym mamy: pierogi z kapustą i grzybami, sandacza w galarecie, śledzia z jabłkiem i cebulką, sałatkę warzywną, rybę gotowaną w warzywach i zupę grzybową (na obiad). Z biegiem lat potraw, jak i rodziny ubywa. W mrokach dziejów przepadły śliżyki, kompot z suszu, karasie (nie ryby, a sałatka z buraków, fasoli i śledzi), pierożki z grzybami smażone na oleju, polewka makowa i kutia :(
Czuję się też poganką z zapadłej, pełnej przesądów starej Żmudzi;) Nigdy nie sprzątamy wszystkich potraw ze stołu. Coś trzeba zostawić dla dusz przodków, które przyjdą w noc wigilijną ;)
.

ps. Zapomniałam napisać, że zawsze mamy piernik i makowiec. Czasami sernik. W tym roku zastąpiły go kokosanki z proszku Oetkera :shock:

Iwonami 
gwarek gaduła

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2006-12-23, 21:49   

Ja jestem rodowitą Warszawianką tzw. z dziada pradziada. W moim domu od zawsze na Wigilię był i jest i będzie śledź w oleju i sałatka jarzynowa na początek, później zupa z suszonych prawdziwków własnoręcznie zbieranych z makaronem własnego wyrobu, smażony łosoś (karpia u nas nikt nie uśmierci i nie oprawi) z ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty i na deser pierogi z kapustą i grzybami (tymi z zupy) dalej kompot z suszonych owoców oraz piernik, ewentualnie delikatny tort - również wytworzony w domu. Od niedawna doszła jeszcze jedna potrawa - gotowana fasola jaś z suszonymi śliwkami. Jest wyjątkowo smakowita...szczególnie im starsza i częściej odgrzewana tym lepsza. Dlatego gotuje się jej dużo. Oczywiście na stole stoi zawsze dodatkowe nakrycie a pod obrusem odrobina siana

floriasia 
gwarek gaduła

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2006-12-27, 19:19   

a Marta Gessler doradzała sushi, boże, co Wy na to???

floriasia 
gwarek gaduła

Wysłany: 2006-12-27, 19:20   

jej, nie jestem pewna - Marta czy Magda???

Wędrowiec 
gwarek gaduła

Wysłany: 2006-12-27, 19:51   

Niedawno czytałam artykuł o mrokach rodziny Gesslerów :shock:
Bardzo to skomplikowane, i jak wszędzie tam, gdzie chodzi o pieniądze smutne i przykre. Mimo uwielbiania dobrego jedzenia wole być Wędrowcem ze Szczecina niż kimś z rodu Gesslerów z wielkich restauracji.

O Gesslerach

lanja 
gwarek gaduła

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2006-12-27, 20:04   

Na stole wigilijnym w moim domu jest obowiązkowo 12 potraw, w tym : kapusta z suszonymi grzybami, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, karp smażony i w galarecie, śledzie solone w oleju, kluski z makiem, śledzie z suszonymi grzybami, kompot z suszonych owoców, krokiety z pieczarkami, ryba po grecku, opłatek ( liczony jako potrawa ).

Ketrab75 
gwarek gaduła

Wysłany: 2006-12-28, 07:41   

My Wigilii w domu nie robimy, doszliśmy do wniosku, że póki rodzice żyją to tam będziemy się zjeżdżać. I tak co roku musimy dwa razy przy stole zasiąść. :lol: My tylko pomagamy w przygotowaniach.
Już kiedyś zauważyłem różnicę między potrawami Wielkopolskimi (moja rodzina) a kuchnią Małopolską (teściowie).

Największą różnicę widzę jednak w potrawie o której nikt nie napisał (może to są Lanjowe kluski z makiem) a która jest podawana u mnie w rodzinnym domu tylko w Wigilię. Makiełki. To masa makowa z bakaliami i ciastem takim jak na pierogi (tzw. makarony). U teściów podaje się masę makową z bakaliami przekładaną bezami, bitą śmietaną i z brzoskwiniami na wierzchu (bomba kaloryczna), obie słodkości są pyszne ale każda na swój sposób. :lol:

lanja 
gwarek gaduła

Wysłany: 2006-12-28, 09:48   

Ketrab, to tak jakby właśnie moje kluski z makiem. :D

floriasia 
gwarek gaduła

Wysłany: 2006-12-28, 12:13   

a u mnie jest prawie tak jak u Never, tylko niektóre potrawy się wykruszyły a niektóre zmodyfikowały z powodu braku babci Stefy

Ania 
kakadu

Wysłany: 2008-12-17, 16:35   

Pszyszlam poczytac :) slinka mi pociekla , tu gdzie teraz mieszkam jedza w wigilie .......indyka :roll:

nevra 
na czytanie ze zrozumieniem najlepsze są tabletki

Wysłany: 2008-12-17, 19:05   

Hm, Aniu... A co jedzą w święta?

Powiedzcie mi coś więcej o Waszych makiełkach. U teściów jest dobry mak, ale reszta mi nie pasuje (nie mój smak z dzieciństwa). Wsadzają jakąś bułkę namoczoną w mleku. :(

Z kolei znane mi od dzieciństwa jest cos innego. Ciocia jakoś piecze (tajemnica ; ))specjalną drożdżówkę, pokrojoną w paseczki. I to ciasto jest dokladane do maku.

kochane małe futrzaczki

M54 
papuga

Wysłany: 2008-12-17, 21:04   

Powtórzę za Nev: indyk w Wigilię???
Dziwne zwyczaje...toż to post.

Iwonami 
gwarek gaduła

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2008-12-17, 21:26   

Gosiu, co kraj to obyczaj :/:

Wit
Gość
Wysłany: 2008-12-18, 01:41   

M54 ma rację !
Wszystkie religie chrześcijańskie a więc katolicyszm, protestantyzm. prawosławie obchodzą uroczyście Święto narodzin Żbawiciela. Nie ważne w jakim terminie i według jakiego kalendarza. Poprzedza je post. Tak że wigilia (dzień poprzedzający święto) jest też dniem postu. Wszelkie odmiany ryb, zaliczane są do dań postnych. Drób, w tym indyk - nie.
Religie Żydoska i Muzułmańska, nadal czekają na przyjście Żbawiciela. Ale pilnie stosują posty jako nakaz religijny. I też w post nie jedzą mięsa z drobiu.
Zakończenie postu, a więc od północy wszystkie potrawy są dozwolone. To jest niezależne od kraju lecz od religii. Natomiast zestaw zwyczajowych potraw postnych jest dyktowany zwyczajemi regionalnymi.
Smacznego na Święta !
Wit

Lila
Gość
Wysłany: 2008-12-18, 02:29   

http://pl.wikipedia.org/w...trawy_wigilijne

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia nie jest świętem ale w polskiej obyczajowości i tradycji jest, począwszy od uroczystej kolacji, dniem obchodzonym światecznie i powszechnie uważanym za najbardziej rodzinny dzień w roku (w wielu krajach nie ma aż takiego znaczenia).

W Wielkiej Brytanii praktycznie Wigilii nie obchodzi się. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia charakterystycznym daniem obiadowym jest pieczony indyk z borówkami. W wigilię rozdają prezenty, jak w innych krajach oczywiście. Zwyczaj jest także taki że w szkole dzieci dają sobie nawzajem prezenty. Jest to charakterystyczny zwyczaj dla dzieci.

Wigilii nie ma również w Holandii i coraz częściej w Belgii, gdzie zamieniana jest na uroczyste śniadanie świąteczne w restauracji.

We Francji najważniejszy jest obiad świąteczny, z pasztetem z gęsiej lub kaczej wątróbki, ostrygami i wędzonym łososiem. Powszechnie podczas Wigilii jada się mięso, zwłaszcza indyka.

W Danii podczas Wigilii podaje się pieczoną kaczkę a na zakończenie ryż z migdałami.

W Austrii na wigilijnym stole znajduje się karp lub kaczka, a w Niemczech kiełbaski i sałatka kartoflana.

W Norwegii podczas Wigilii podaje się żeberka ze świni (po norwesku Ribbe) albo/i gotowane mięso owcze (po norwesku pinnekjøtt) lub specjalne danie przygotowane z solonej oraz gotowanej ryby (która wcześniej leżała w ługu sodowym przez 2-3 dni), gdzie następnie bywa podawana z boczkiem. Potrawa ta nazywa się Lutefisk.

Więc chyba jednak zależy to i od kraju.

M54 
papuga

Wysłany: 2008-12-18, 04:03   

Dzięki Wit, dzięki Lila. Jak widać...uczymy się całe życie :D
Osobiście jestem za pielęgnowaniem tradycji i przekazywaniem kolejnym pokoleniom. Wierzę, że moje przyszłe wnuki będą z niecierpliwością i tęsknotą czekały na przystrojone drzewko w domu, na życzenia wypowiadane wśród najbliższych podczas łamania opłatkiem, na spokojne spożywanie wigilijnej wieczerzy, na specyficzny koktail zapachów unoszących się po całym domu, na kolędownie, prezenty.....
Bo przecież:

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia,
Drzewa ptakom, ptaki drzewom,
Tchnienie wiatru płatkom śniegu.

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku,
Dzień zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem,
Dzień piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia,
A gdy wszyscy usną wreszcie,
Noc igliwia zapach niesie.

dobrochna 
gwarek gaduła

Wysłany: 2008-12-18, 21:28   

Małgosiu-to dla Ciebie,ale również dla Wszystkich (kliknijcie w obrazek). ;)

Ciekawe informacje podaje Wikipedia-dziękuję Lila i dziękuję Wit.

U mnie jest 12-potraw,a jakże,ale w tym są ziemniaki.Tak wyniosłam z rodzinnego domu w Poznaniu i tak samo jest u Teściowej,która pochodzi ze wsi Szulborze Koty. ;)
W stronach rodzinnych taty (Nowe n/Wisłą) była kutia i makiełki-u mnie jest mak kręcony własnoręcznie w donicy.Podaję go z bakaliami lub łazankami w zależności od chętki domowników.
Teściowa robi kapuśniak postny z grzybami i zupę makową-u mnie jest barszczyk z uszkami.Ale i Ona wprowadziła to w menu wigilijne. ;)
Ciocia z Poznania (siostra taty) robiła natomiast zupę rybną.Goszcząc kiedyś w Sz-nie miałam sposobność ją skosztować.Niestety-nie w moim kulinarnym guście.

Tak tu smakowicie,że aż poczułam zapach.A więc oby do Świąt. :D

Barbara 
papuga

Wysłany: 2008-12-18, 22:24   

U mnie też jest 12 potraw, z tym, że nie ma barszczyku a jest zupa grzybowa z kaszą.

Odpowiedz do tematu